Neden Otogaz ?
Neden Otogaz ?
Çevreciliği ile Avrupa Birliği tarafından “Geleceğin Yakıtları” arasında gösterilen LPG, 1996 yılından bu yana ülkemizde araç yakıtı olarak kullanılmakta ve otogaz ismiyle de bilinmektedir.

Otogaz; yaygın, performansı yüksek, ekonomik, güvenli ve çevreci bir yakıt olması sebebiyle an itibarıyla Türkiye’de en çok tercih edilen binek araç yakıtı konumundadır.

Yaygın

Otogaz, Türkiye’nin en yaygın olarak kullanılan binek araç yakıtı konumundadır. Türkiye’de yaklaşık 10 araçtan 4’ü otogaz ile çalışmaktadır. Binek araçtan lüks arazi araçlarına, taksiden hafif ticari araçlara kadar her türlü araç tipinde güvenle kullanılan otogaz, 4.5 milyondan fazla tüketicinin tercihi durumundadır. Üstelik tüketicilerin 800.000’e yakını kadın sürücülerden oluşmaktadır.

Performanslı

Otogaz, benzine göre daha yüksek oktan değerine sahiptir. Bu sayede tüm araçlarda daha verimli yanma ve daha yüksek motor gücü üretimi sağlar. Kit teknolojisi son yıllarda çok gelişmiş durumdadır. Benzin enjektörlerinden sıvı fazda LPG püskürterek çalışan sistemler, aracın performansını benzinli sistemlerin de üzerine çıkarmaktadır. Kaliteli LPG kiti ve doğru dönüşüm ile LPG kullanan bir araçtan yüksek performans alınması mümkün olur. Özellikle fabrikada LPG’li olarak üretilen araçlardan ise performans konusunda daha da iyi sonuçlar alınmaktadır.

Ekonomik

En ekonomik yakıtlardan biri olan otogaz ile bütçeniz sarsılmaz ve yüksek oranda yakıt tasarrufu sağlarsınız.

Güvenli

LPG, en az alternatifleri kadar güvenli bir yakıttır. Otogaz tankı, alternatiflerine göre yaklaşık 6 kat daha kalın olması sayesinde darbelere karşı daha dayanıklıdır. Tank üzerinde bulunan yüksek basınç (emniyet) valfi, herhangi bir sebeple tank içi basıncı yükselse dahi aşırı basıncı düşürerek patlamaları önler. Tankın kalınlığı ve emniyet valfinin olması LPG’yi diğer yakıtlardan güvenlik anlamında farklılaştırmaktadır. En güvenli deneyim için, aracınızın LPG dönüşümünüz mutlaka TSE Hizmet Yeterlilik Belgesi sahip olan bir dönüşüm merkezinde gerçekleştirin.

Çevreci

Otogaz diğer araç yakıtlarından daha çevrecidir. Bu yönüyle pek çok ülke ve Birleşmiş Milletler tarafından teşvik edilmektedir. Otogaz düşük karbonlu bir yakıt olduğundan, küresel ısınmanın en büyük sebebi olarak gösterilen CO2 emisyonunda alternatiflerinden çok daha iyi sonuçlar sergilemektedir. Türkiye’deki yaklaşık 4.5 milyon LPG’li araç sayesinde bir yılda 1 milyon tonun üzerinde CO2 tasarrufu sağlanmıştır. Otogaz, sıfıra yakın kurum salınımı ile alternatiflerinin açık ara önündedir. Bunlara ek olarak LPG, insan sağlığını olumsuz etkileyen partikül maddeler, NO, ve asetaldehit, bütadien ve benzeri gibi zararlı gazların emisyonunu azaltmaktadır.